20 lat Szkolnego Koła Caritas im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Sokołowie Podlaskim

19 stycznia 2023 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala jubileuszowa z okazji 20-lecia powstania Szkolnego Koła Caritas im. św. Teresy od Dzieciatka Jezus przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Sokołowie Podlaskim (wcześniej przy Publicznym Gimnazjum Nr 1).

Spotkanie rozpoczął Dyrektor szkoły Kazimierz Soszka, który uroczyście przywitał wszystkich przybyłych gości, a szczególnie kilkudziesięciu wolontariuszy aktywnie uczestniczących w życiu Koła. Nie ukrywał swojego wzruszenia oraz głębokiej wdzięczności za tak duże dzieło, w którym ma zaszczyt uczestniczyć do dnia dzisiejszego.

Prowadzący galę Paweł Kryszczuk opowiedział o historii koła, inicjatywach prowadzonych od początku jego istnienia oraz wymienił osoby najbardziej wyróżniające się w okresie całych 20 lat.
Szkolne Koło Caritas zostało powołane do życia 14.01.2003 roku przez ks. kan. Walentego Wojtkowskiego, ówczesnego dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Kolejny dyrektor ks. kan. Krzysztof Kisielewicz nadał Kołu imię św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Opiekunami Koła na przestrzeni lat byli kapłani: ks. Dariusz Misior, ks. Rafał Romańczuk, ks. Piotr Arbaszewski, ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Daniel Jankowski, ks. Daniel Plewka oraz osoby świeckie: Jolanta Celińska, Elżbieta Filipczuk, Magdalena Więckowska, Maria Skorupka, Maryla Zubowicz-Wielogórska, Olga Rusinek, Anna Janik, Łukasz Wróblewski. Łącznie działało w nim ponad 730 wolontariuszy, a obecnie aktywnie pomaga około 90. Cyklicznie uczestniczą w wielu akcjach ogólnopolskich oraz lokalnych jak, Zbiórki Żywności TAK! Pomagam, Szlachetna paczka, Rodzina rodzinie, Tacy Sami. Młodzież współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim, nawiązując kontakt z osobami niepełnosprawnymi. Odwiedzała także Dom Dziecka w Julinie oraz oddział dziecięcy Szpitala Powiatowego SPZOZ w Sokołowie Podlaskim, gdzie co roku organizuje Mikołajki i wręcza prezenty świąteczne.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectw byłych wolontariuszy: Anny, Dominiki, Emilii oraz Piotra. Opowiedzieli swoje historie oraz mówili o tym, jak duży, pozytywny wpływ miały dla nich doświadczenia związane z pracą wolontariusza. Do dziś, będąc już dorosłymi osobami, udzielają się charytatywnie, angażują w inicjatywy pozwalające pomagać drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Ks. kan. Łukasz Gołębiewski – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz dyrektor Kazimierz Soszka po raz pierwszy w historii wręczyli osobom zaangażowanym w prowadzenie i funkcjonowanie Koła statuetki Przyjaciela Szkolnego Koła Caritas im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy Szkole Podstawowej nr 6. Wśród laureatów znaleźli się: ks. bp Antoni Dydycz, Agnieszka Woźniak, Anna Składanowska, Zuzanna Marcinkowska, Anna Olesiewicz, Dominika Kraska, Natalia Brzezik, Andżelika Remiszewska, Antoni Choma, Luiza Łukasiewicz, Emilia Bielińska, Piotr Remiszewski, Małgorzata Pyrzanowska, Marcin Pyrzanowski, Aleksandra oraz Maciej Kosiorek.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyły 2 osoby. Jolanta Celińska, która opiekowała się Szkolnym Kołem Caritas na początku jego istnienia i działa w nim nieprzerwanie oraz obecny dyrektor szkoły Kazimierz Soszka. Ks. dyrektor Łukasz Gołębiewski wręczył im srebrny medal In caritate servire przyznany przez dyrektora Caritas Polska Ks. dr. Marcina Iżyckiego. Medale są przyznawane za szczególne zaangażowanie i wsparcie działalności charytatywnej Caritas, za służenie w miłości, w miłosierdziu, w dobroci. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, listów gratulacyjnych wyrażających wdzięczność i podziw dla podejmowanych dzieł przez Szkole Koło Caritas.

Zwracając się do uczestników bp Antoni Dydycz wyraził radość z możliwości wspólnego świętowania jubileuszu. Podzielił się własnym doświadczeniem niesienia pomocy ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej. Jak podkreślił, również obecnie Polacy stoją na wysokości zadania, organizując wsparcie dla uciemiężonego wojną narodu ukraińskiego. Pogratulował wszystkim uczestnictwa w dziele dzielenia się miłością z innymi ludźmi. Życzył Bożego błogosławieństwa.

Wśród wielu słów życzeń padły również i te, aby Szkolne Koło Caritas im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus działające przy Szkole Podstawowej nr 6 nie przestawało podejmować nowych dzieł, formowało następne pokolenia młodych ludzi, aby mogło świętować kolejne jubileusze.

Tekst: Paweł Królasik

PREZENTACJA